Przejdź do głównej zawartości

Amelie Nothomb "Z pokorą i uniżeniem i inne powieści"
Amelie Nothomb

Z pokorą i uniżeniem i inne powieści”


Ilość stron: 406 
 


Poszczególne powieści z tego zbioru:

Z pokorą i uniżeniem” - 110 stron

Kosmetyka wroga” - 74 strony

Dziennik Jaskółki” - 70stron

Ani z widzenia, ani ze słyszenia” - 146 stronOd dawna chciałam przeczytać coś tej autorki. Zachęcił mnie do tego już kiedyś opis z gazety Cosmopolitan. Pamiętam, bo wtedy kupowałam tylko to pismo :).

Był również wywiad z autorką w jednym z numerów Harper's Bazaar.

Na liście tych, które chciałam przeczytać były następujące: „Z pokorą i uniżeniem”, „Kosmetyka wroga” oraz „Ani z widzenia, ani ze słyszenia”. I pewnego dnia trafił mi się w księgarni ten zbiór w bardzo okazyjnej cenie. 

 

Jako pierwszą przeczytałam „Z pokorą i uniżeniem”. 

 zdjęcie strony tytułowej


Bardzo dobrze się to czytało. Lektura ma 110 stron i więcej nie potrzeba. Losy bohaterki, a szczególnie te w których nie radziła sobie z matematyką, rachunkowością przypomniały mi moje wysiłki w Liceum.Treść podobała mi się też ze względu na Japonię, którą chciałabym zwiedzić. 
Polecam każdemu tą książkę. 
 
Znalazłam w niej kilka ciekawych cytatów:
 
„Jest jednak kolosalna różnica pomiędzy przeczytaniem czegoś w eseju a przeżyciem tego na własnej skórze”. ( str 95)

 
„Byłam Syzyfem rachunkowości i jak ten mityczny bohater nigdy nie traciłam nadziei: po raz setny, po raz tysięczny,rozpoczynałam wciąż od nowa nieubłagane działania.” ( str 47)


Kolejną powieścią jaką przeczytałam jest „Kosmetyka wroga” 
zdjęcie strony tytułowej


Ta lektura nie zaciekawiła mnie tak bardzo tak jak poprzednia. Byłam jednak ciekawa jak skończy się ta dziwna historia. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Polecam każdemu kto interesuje się Psychologią.
 

Znalazłam też kilka ciekawych cytatów:

„Człowiek, który czyta – naprawdę czyta – jest nieobecny duchem” ( str 115)

„Fakt, życie pełne jest różnych drobnych przykrości, czyniących je niedorzecznym. Takie właśnie błahe przeciwności losu w o wiele większym stopniu niż sprawy metafizyczne stanowią o absurdzie istnienia.” ( str 115)

„Sądziłem, że kiedy pozbędę się konkurencji, pokażę co potrafię. Myliłem się.” ( str 121)

Następna to "Dziennik Jaskółki"
zdjęcie strony tytułowej

Trzecia jaką przeczytałam to „Dziennik Jaskółki”. Jak dla mnie zbyt straszna. Jeśli ktoś chce zacząć czytać twórczość autorki od tej powieści to nie polecam. Lektura spodoba się fanom grozy.


 
Ani z widzenia, ani ze słyszenia”


czwarta jaką przeczytałam. Treść zawiera wątek romansu i trochę mnie nudziła. Mimo to jest to świetna historia. Nie jakiś romans na lodowisku tylko bardzo dobra powieść. 

Znalazłam kilka ciekawych cytatów:
Przestrzeń wyzwala ze wszystkiego. Nie ma takiej udręki, która by przeszkodziła człowiekowi rozprzestrzeniać się we wszechświecie” (str 368) (blog)


Do moich ulubionych z tego zbioru należą: "Z pokorą i uniżeniem", "Ani z widzenia, ani ze słyszenia"
 
Podsumowując wszystkie dzieła, które zawiera ta książka polecam każdemu.

Warto przeczytać coś tej autorki, bo pisze świetnym stylem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Teresa Monika Rudzka "Bibliotekarki"

Teresa Monika RudzkaBibliotekarki”
Ilość stron: 296 To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie tytuł i opis na okładce. Treść trochę rozczarowuje i jest momentami nudna. Miałam dość po stu stronach, ale doczytałam do końca oczekując chociaż zabawnej sceny. Bohaterkami są tytułowe bibliotekarki. Rozdziały napisane z różnych punktów widzenia każdej z nich. Znajdziecie też trochę o klientach czytelni, ich zachowaniu, składaniu skarg. Niektóre z przedstawionych były według mnie strasznie absurdalne. Na przykład ta dotycząca imienia...Żywia. Ja tego nie polecam, ale każdy może sądzić inaczej.  

Ciekawe cytaty:Jeśli tyle czasu dobijasz się do tych drzwi, a one się nie otwierają, to znaczy, że tak ma być. Los daje ci wyraźny znak, że ta droga nie jest dla ciebie. Szukaj innej.” (str 34)

Stephen KIng "Joyland"

Stephen KingJoyland”
Ilość stron: 294 To szósta książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce, a także to, że lubię te mniej straszne dzieła tego pisarza. „Joyland” czyta się bardzo dobrze. Bohaterem jest student, który pracuje w lunaparku o nazwie Joyland. Są tam różnego rodzaju atrakcje dla turystów. Devin Jones rozwiązuje zagadkę popełnionego w parku morderstwa dziewczyny. Jest to interesujący wątek kryminalny. Zaciekawia od początku do końca.
Ciekawe cytaty: „Kiedy czytasz albo oglądasz kryminał, stosy trupów mogą cię nie ruszać, bo przecież najważniejsze jest to, czy zabił lokaj czy zła macocha.” (str 206) „Czasem nagrody są prawdziwe, czasem są cenne”. (str 226)


Pozostałe recenzje:
7/stephen-king-cztery-pory-roku.
/stephen-king-przebudzenie.
/stephen-king-misery.
stephen-king-znalezione-nie-kradzione.
/ksiazki-ktorych-nie-skonczyam-czytac.9"Desperacja"
czytałam też "Sklepik a marzeniami"
czeka w stosiku: "Czarna bezgwiezdna n…