Przejdź do głównej zawartości

Amelie Nothomb "Z pokorą i uniżeniem i inne powieści"
Amelie Nothomb

Z pokorą i uniżeniem i inne powieści”


Ilość stron: 406 
 


Poszczególne powieści z tego zbioru:

Z pokorą i uniżeniem” - 110 stron

Kosmetyka wroga” - 74 strony

Dziennik Jaskółki” - 70stron

Ani z widzenia, ani ze słyszenia” - 146 stronOd dawna chciałam przeczytać coś tej autorki. Zachęcił mnie do tego już kiedyś opis z gazety Cosmopolitan. Pamiętam, bo wtedy kupowałam tylko to pismo :).

Był również wywiad z autorką w jednym z numerów Harper's Bazaar.

Na liście tych, które chciałam przeczytać były następujące: „Z pokorą i uniżeniem”, „Kosmetyka wroga” oraz „Ani z widzenia, ani ze słyszenia”. I pewnego dnia trafił mi się w księgarni ten zbiór w bardzo okazyjnej cenie. 

 

Jako pierwszą przeczytałam „Z pokorą i uniżeniem”. 

 zdjęcie strony tytułowej


Bardzo dobrze się to czytało. Lektura ma 110 stron i więcej nie potrzeba. Losy bohaterki, a szczególnie te w których nie radziła sobie z matematyką, rachunkowością przypomniały mi moje wysiłki w Liceum.Treść podobała mi się też ze względu na Japonię, którą chciałabym zwiedzić. 
Polecam każdemu tą książkę. 
 
Znalazłam w niej kilka ciekawych cytatów:
 
„Jest jednak kolosalna różnica pomiędzy przeczytaniem czegoś w eseju a przeżyciem tego na własnej skórze”. ( str 95)

 
„Byłam Syzyfem rachunkowości i jak ten mityczny bohater nigdy nie traciłam nadziei: po raz setny, po raz tysięczny,rozpoczynałam wciąż od nowa nieubłagane działania.” ( str 47)


Kolejną powieścią jaką przeczytałam jest „Kosmetyka wroga” 
zdjęcie strony tytułowej


Ta lektura nie zaciekawiła mnie tak bardzo tak jak poprzednia. Byłam jednak ciekawa jak skończy się ta dziwna historia. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Polecam każdemu kto interesuje się Psychologią.
 

Znalazłam też kilka ciekawych cytatów:

„Człowiek, który czyta – naprawdę czyta – jest nieobecny duchem” ( str 115)

„Fakt, życie pełne jest różnych drobnych przykrości, czyniących je niedorzecznym. Takie właśnie błahe przeciwności losu w o wiele większym stopniu niż sprawy metafizyczne stanowią o absurdzie istnienia.” ( str 115)

„Sądziłem, że kiedy pozbędę się konkurencji, pokażę co potrafię. Myliłem się.” ( str 121)

Następna to "Dziennik Jaskółki"
zdjęcie strony tytułowej

Trzecia jaką przeczytałam to „Dziennik Jaskółki”. Jak dla mnie zbyt straszna. Jeśli ktoś chce zacząć czytać twórczość autorki od tej powieści to nie polecam. Lektura spodoba się fanom grozy.


 
Ani z widzenia, ani ze słyszenia”


czwarta jaką przeczytałam. Treść zawiera wątek romansu i trochę mnie nudziła. Mimo to jest to świetna historia. Nie jakiś romans na lodowisku tylko bardzo dobra powieść. 

Znalazłam kilka ciekawych cytatów:
Przestrzeń wyzwala ze wszystkiego. Nie ma takiej udręki, która by przeszkodziła człowiekowi rozprzestrzeniać się we wszechświecie” (str 368) (blog)


Do moich ulubionych z tego zbioru należą: "Z pokorą i uniżeniem", "Ani z widzenia, ani ze słyszenia"
 
Podsumowując wszystkie dzieła, które zawiera ta książka polecam każdemu.

Warto przeczytać coś tej autorki, bo pisze świetnym stylem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisa Scottoline "Krok w Krok za Mary"

Lisa ScottolineKrok w krok za Mary”
Ilość stron: 328 To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Pozostałe to: „Spójrz mi w oczy” recenzja tu „Trudna prawda”recenzja tu „Nie odchodź”recenzja tu

Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tej pisarki.
„Krok w krok za Mary” jest zaskakująco jak na twórczość Lisy Scottoline... nudne. Ledwo doczytałam do końca. Treść stanowi głównie obawa tytułowej Mary, której wydaje się, że ktoś ją śledzi. Jest to oczywiście prawda. Zostaje ona wyjaśniona w nieco już ciekawszym zakończeniu. Przedstawione są także różne procesy sądowe, a także losy najlepszej przyjaciółki Mary – Judy. Potem postanawiają otworzyć własną mała kancelarię.
Być może gdyby dzieło miało mniej stron byłoby lepsze. Polecam fanom pisarki, ale jak ktoś nie czytał żadnej pozycji to lepiej zacząć od tych, które wymieniłam wcześniej.
Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Agnieszka Sikorska Celejewska "Wszystkie moje marzenia"

Agnieszka Sikorska CelejewskaWszystkie moje marzenia”
Ilość stron: 192 To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsza to „Smak lata” recenzja tu, która nie za bardzo mi się podobała. Cała seria była w promocyjnej cenie. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Czyta się o wiele lepiej niż poprzednie dzieło. Tu jest sensowna fabuła. Są trzy bohaterki – Dorota, Jagoda, Anka. Przedstawione są ich różne losy. Nie brakuje wątku przyjaźni, romansów, pisania, szkolnych. Polecam każdemu.

Książki Agnieszki Sikorskiej Celejewskiej jakie posiadam: