Przejdź do głównej zawartości

Cechy książekCechy książek
Co decyduje o ciekawości książki? O kryteriach pisałam tu, a w tym artykule o kilku czynnikach, które wpływają na zainteresowanie czytelnika. Przeczytaj moje spostrzeżenia.

Zbyt duża ilość stron, regulaminy
autor i wydawnictwo powinni ustalić co w treści zostawić,a co wyciąć. Nie powinno się też zgadzać na prawie całkowitą zmianę tekstu, bo to pisarz potem reprezentuje książkę. Jest ona jego dziełem, na okładce jest nazwisko autora, a nie wydawnictwa, które przerobiło tekst.
Warto zwracać także uwagę co mają w regulaminie portale internetowe z artykułami. Gdy jest tam wspomniane, że portal ma prawo do redagowania i skracania tekstu to należy się zastanowić czy na pewno chcemy na to wyrazić zgodę. Bo co może portal złego zrobić z artykułem? Tu wytną, tam zmienią konstrukcję zdania, tam dodadzą coś od siebie i niestety potem zadajemy sobie pytanie: czy to naprawdę ja pisałam / pisałem/?Jeśli nie ma regulaminu warto pytać o takie rzeczy przed wysłaniem swojej pracy.
Ilość stron w książce musi być taka żeby treść była ciekawa. Nie można jej rozciągać na siłę ani skracać, bo ktoś sobie założył kryminał na 200 stron i ani zdania więcej ani mniej.
Mało ciekawy opis na okładce
bywa i tak,że nawet tych kilka zdań nie da się czytać. Takich książek nawet nie kupuję. Czasami jeszcze sprawdzam w internecie czy jest darmowy fragment żeby się dowiedzieć czy treść jest ciekawsza. Jest także odwrotnie – opis ciekawy, a treść nudna.
Opinie
o większości książek w internecie są jakieś opinie, recenzje. Każdy ma inne zdanie o danym dziele. Przykładowo ja ledwo doczytałam do końca dzieło bardzo znanej pisarki, a inni się zachwycali. I odwrotnie, ja byłam zadowolona z lektury, a inni nie. Każdy interpretuje treść inaczej. Polecam czytać dzieła o ulubionej tematyce, wątku i z tego gatunku wybierać.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Teresa Monika Rudzka "Bibliotekarki"

Teresa Monika RudzkaBibliotekarki”
Ilość stron: 296 To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie tytuł i opis na okładce. Treść trochę rozczarowuje i jest momentami nudna. Miałam dość po stu stronach, ale doczytałam do końca oczekując chociaż zabawnej sceny. Bohaterkami są tytułowe bibliotekarki. Rozdziały napisane z różnych punktów widzenia każdej z nich. Znajdziecie też trochę o klientach czytelni, ich zachowaniu, składaniu skarg. Niektóre z przedstawionych były według mnie strasznie absurdalne. Na przykład ta dotycząca imienia...Żywia. Ja tego nie polecam, ale każdy może sądzić inaczej.  

Ciekawe cytaty:Jeśli tyle czasu dobijasz się do tych drzwi, a one się nie otwierają, to znaczy, że tak ma być. Los daje ci wyraźny znak, że ta droga nie jest dla ciebie. Szukaj innej.” (str 34)

Stephen KIng "Joyland"

Stephen KingJoyland”
Ilość stron: 294 To szósta książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce, a także to, że lubię te mniej straszne dzieła tego pisarza. „Joyland” czyta się bardzo dobrze. Bohaterem jest student, który pracuje w lunaparku o nazwie Joyland. Są tam różnego rodzaju atrakcje dla turystów. Devin Jones rozwiązuje zagadkę popełnionego w parku morderstwa dziewczyny. Jest to interesujący wątek kryminalny. Zaciekawia od początku do końca.
Ciekawe cytaty: „Kiedy czytasz albo oglądasz kryminał, stosy trupów mogą cię nie ruszać, bo przecież najważniejsze jest to, czy zabił lokaj czy zła macocha.” (str 206) „Czasem nagrody są prawdziwe, czasem są cenne”. (str 226)


Pozostałe recenzje:
7/stephen-king-cztery-pory-roku.
/stephen-king-przebudzenie.
/stephen-king-misery.
stephen-king-znalezione-nie-kradzione.
/ksiazki-ktorych-nie-skonczyam-czytac.9"Desperacja"
czytałam też "Sklepik a marzeniami"
czeka w stosiku: "Czarna bezgwiezdna n…