Przejdź do głównej zawartości

Cechy książekCechy książek
Co decyduje o ciekawości książki? O kryteriach pisałam tu, a w tym artykule o kilku czynnikach, które wpływają na zainteresowanie czytelnika. Przeczytaj moje spostrzeżenia.

Zbyt duża ilość stron, regulaminy
autor i wydawnictwo powinni ustalić co w treści zostawić,a co wyciąć. Nie powinno się też zgadzać na prawie całkowitą zmianę tekstu, bo to pisarz potem reprezentuje książkę. Jest ona jego dziełem, na okładce jest nazwisko autora, a nie wydawnictwa, które przerobiło tekst.
Warto zwracać także uwagę co mają w regulaminie portale internetowe z artykułami. Gdy jest tam wspomniane, że portal ma prawo do redagowania i skracania tekstu to należy się zastanowić czy na pewno chcemy na to wyrazić zgodę. Bo co może portal złego zrobić z artykułem? Tu wytną, tam zmienią konstrukcję zdania, tam dodadzą coś od siebie i niestety potem zadajemy sobie pytanie: czy to naprawdę ja pisałam / pisałem/?Jeśli nie ma regulaminu warto pytać o takie rzeczy przed wysłaniem swojej pracy.
Ilość stron w książce musi być taka żeby treść była ciekawa. Nie można jej rozciągać na siłę ani skracać, bo ktoś sobie założył kryminał na 200 stron i ani zdania więcej ani mniej.
Mało ciekawy opis na okładce
bywa i tak,że nawet tych kilka zdań nie da się czytać. Takich książek nawet nie kupuję. Czasami jeszcze sprawdzam w internecie czy jest darmowy fragment żeby się dowiedzieć czy treść jest ciekawsza. Jest także odwrotnie – opis ciekawy, a treść nudna.
Opinie
o większości książek w internecie są jakieś opinie, recenzje. Każdy ma inne zdanie o danym dziele. Przykładowo ja ledwo doczytałam do końca dzieło bardzo znanej pisarki, a inni się zachwycali. I odwrotnie, ja byłam zadowolona z lektury, a inni nie. Każdy interpretuje treść inaczej. Polecam czytać dzieła o ulubionej tematyce, wątku i z tego gatunku wybierać.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisa Scottoline "Krok w Krok za Mary"

Lisa ScottolineKrok w krok za Mary”
Ilość stron: 328 To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Pozostałe to: „Spójrz mi w oczy” recenzja tu „Trudna prawda”recenzja tu „Nie odchodź”recenzja tu

Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tej pisarki.
„Krok w krok za Mary” jest zaskakująco jak na twórczość Lisy Scottoline... nudne. Ledwo doczytałam do końca. Treść stanowi głównie obawa tytułowej Mary, której wydaje się, że ktoś ją śledzi. Jest to oczywiście prawda. Zostaje ona wyjaśniona w nieco już ciekawszym zakończeniu. Przedstawione są także różne procesy sądowe, a także losy najlepszej przyjaciółki Mary – Judy. Potem postanawiają otworzyć własną mała kancelarię.
Być może gdyby dzieło miało mniej stron byłoby lepsze. Polecam fanom pisarki, ale jak ktoś nie czytał żadnej pozycji to lepiej zacząć od tych, które wymieniłam wcześniej.
Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Agnieszka Sikorska Celejewska "Wszystkie moje marzenia"

Agnieszka Sikorska CelejewskaWszystkie moje marzenia”
Ilość stron: 192 To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsza to „Smak lata” recenzja tu, która nie za bardzo mi się podobała. Cała seria była w promocyjnej cenie. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Czyta się o wiele lepiej niż poprzednie dzieło. Tu jest sensowna fabuła. Są trzy bohaterki – Dorota, Jagoda, Anka. Przedstawione są ich różne losy. Nie brakuje wątku przyjaźni, romansów, pisania, szkolnych. Polecam każdemu.

Książki Agnieszki Sikorskiej Celejewskiej jakie posiadam: