Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać dobrą lekturę?Jak wybrać dobrą lekturę?
Co sprawia, że jedne książki czytamy szybko, inne nas nudzą. Jak wybrać najlepszą? Czym się kierować? Przeczytaj artykuł.

Ważne mniej lub bardziej są następujące kryteria:
autor
tytuł
opis na okładce
ilość stron
opinie innych
gatunek
darmowy fragment
miejsce w którym kupujemy / pożyczamy
cena
wydawnictwo
spis treści
okładka

Autor
na okładce lub w opisie w księgarni internetowej, na blogach, stronach, portalach nazwisko autora przeważnie widzimy jako pierwsze, jeszcze przed tytułem lub razem z nim. Jeśli lubię danego pisarza to wiem, że warto dowiedzieć się więcej o jego nowym dziele. W przypadku gdy nie znam autora patrze na inne czynniki o których w dalszej części.
Tytuł
również rzuca się w oczy na początku przeglądania różnych książek. Jest on na tyle atrakcyjny żeby przyciągnąć czytelników. Na rynku książki można zauważyć wiele dzieł o podobnych tytułach, ale różnej tematyce.
Opis na okładce
przeważnie to on zachęca do lektury. Wiem, że to nie autor pisze opis, ale warto zerknąć na jego treść żeby się dowiedzieć o czym jest książka.
Ilość stron
bywają dzieła grubsze i cieńsze. W trakcie czytania wychodzi czy mają odpowiednią ilość czy lepiej by było ją zmniejszyć. Niestety dla autora jest za późno. Warto więc pisać mniej, ale lepszą treść. Wiele takich książek przeczytałam, które gdyby były krótsze zyskałyby na tym.
Opinie innych
na blogach, stronach, portalach. W internecie można spotkać wiele recenzji. Nie zawsze jednak są one zgodne z naszą. Dużo dzieł, które czytałam miało podzielone zdanie wśród użytkowników różnych blogów, portali. Mi się coś podobało, a ktoś nie skończył czytać i odwrotnie – mi się nie podobało, a ktoś był zadowolony. Dlatego nie polecam kierować się recenzjami innych. Można brać je pod uwagę, ale nie powinny stanowić głównego kryterium wyboru.
Gatunek
kryminał, romans, sensacja, różne rodzaje powieści są na rynku. Ja lubię głównie kryminały, ale czytam też inne, które mnie zaciekawią. Zdarzają się także z wątkami romansu, obyczajowymi i wiele innych. Polecam czytać różne i znaleźć ulubiony lub być fanem wielu gatunków.
Darmowy fragment
możliwy w księgarniach internetowych, ale stacjonarnie też można sobie przeczytać kilka stron.
To jednak nie mówi zbyt wiele o całości. Czasami dzieło jest na początku ciekawe potem nudne lub odwrotnie, mało ciekawe na pierwszych kartkach, potem rewelacyjne. Zdarzało mi się czytać sporo takich. Po fragmencie nie można stwierdzić czy coś jest warte uwagi czy nie. W książkach z wiedzą najbardziej pomocny jest spis treści, który w punktach zawiera to, co czytelnik znajdzie na łamach dzieła. Jeśli dane zagadnienia interesują mnie w całości lub większości to wiadomo, że książka może być dobra, a jeśli nie to nie kupuję.
Cena
warto sprawdzać w porównywarkach internetowych, a także stacjonarnie. Niektóre z książek, które posiadam udało mi się kupić w pięć razy mniejszej cenie niż widziałam w innych miejscach w dniu kupna. Nowości są droższe niż starsze wydania, ale w ich przypadku okazyjna cena opłaca się bardziej. Na przykład wydawnictwo ogłasza promocję na tytuł, który dopiero pojawi się w sprzedaży lub po prostu jest dzień wyprzedaży, darmowa dostawa itp. Często też sklepy typu dyskont mają tańsze różne ciekawe książki.
Okładka
nie ocenia się książki po okładce, ale to lepiej jak jest jednak ładna kolorystycznie, graficznie. Wtedy przyciąga wzrok wśród wielu na półkach. Nie musi być twarda, bo ważna jest treść.
Wydawnictwo
nie mam ulubionego, ale można być fanem kilku i kupować/pożyczać tylko większość dzieł tylko z tych wybranych. Często są wydawane kolekcje. Niestety minusem jest dzielenie książki na tomy. Wtedy nie warto kupować, albo jeden na próbę w celu poznania nowych autorów. Polecam kieszonkowe wydania, zajmują mniej miejsca na półce i nie różnią się od ciężkich wydań w twardych okładkach. Można je zabrać w podróż, ale tu bardziej przydadzą się e-booki zainstalowane na czytniku, który pomieści tyle ile ma rozmiaru pamięci.
Miejsce w którym kupujemy lub pożyczamy
jeśli kupujemy ważna jest cena, bo jak gdzieś można kupić taniej to po co przepłacać. Nawet jak ma to być wspomniane wydanie kieszonkowe w mniejsze cenie. Z bibliotek warto korzystać, ale tych dobrze zaopatrzonych.Komentarze

  1. Żałuję, że ostatnio mam mało czasu na czytanie :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja najbardziej celuję jednak w gatunek i autora :) Dobieram pod jedno lub drugie kryterium, czasem do głosu dochodzi sam tytuł :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz.

Zachęcam do lektury recenzji wielu ciekawych książek wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Popularne posty z tego bloga

Lisa Scottoline "Krok w Krok za Mary"

Lisa ScottolineKrok w krok za Mary”
Ilość stron: 328 To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Pozostałe to: „Spójrz mi w oczy” recenzja tu „Trudna prawda”recenzja tu „Nie odchodź”recenzja tu

Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tej pisarki.
„Krok w krok za Mary” jest zaskakująco jak na twórczość Lisy Scottoline... nudne. Ledwo doczytałam do końca. Treść stanowi głównie obawa tytułowej Mary, której wydaje się, że ktoś ją śledzi. Jest to oczywiście prawda. Zostaje ona wyjaśniona w nieco już ciekawszym zakończeniu. Przedstawione są także różne procesy sądowe, a także losy najlepszej przyjaciółki Mary – Judy. Potem postanawiają otworzyć własną mała kancelarię.
Być może gdyby dzieło miało mniej stron byłoby lepsze. Polecam fanom pisarki, ale jak ktoś nie czytał żadnej pozycji to lepiej zacząć od tych, które wymieniłam wcześniej.
Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Agnieszka Sikorska Celejewska "Wszystkie moje marzenia"

Agnieszka Sikorska CelejewskaWszystkie moje marzenia”
Ilość stron: 192 To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsza to „Smak lata” recenzja tu, która nie za bardzo mi się podobała. Cała seria była w promocyjnej cenie. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Czyta się o wiele lepiej niż poprzednie dzieło. Tu jest sensowna fabuła. Są trzy bohaterki – Dorota, Jagoda, Anka. Przedstawione są ich różne losy. Nie brakuje wątku przyjaźni, romansów, pisania, szkolnych. Polecam każdemu.

Książki Agnieszki Sikorskiej Celejewskiej jakie posiadam: