Przejdź do głównej zawartości

Joyce Carol Oates " Blondynka"

Joyce Carol Oates
Blondynka”

To już 9 książka tej autorki jaką przeczytałam.
Ilość stron: 782
Spis treści: składa się z 6 części. Pierwsza jest bardzo krótka. Zajmuje tylko dwie strony. Kolejne mające o wiele więcej stron:
Dziecko (1932- 1938)
Dziewczyna (1942-1947)
Kobieta (1949 – 1953)
Marilyn (1953 – 1958)
Życie po życiu (1959 – 1962)
Każdy z nich ma jeszcze podpunkty.
Treść: do lektury zachęciło mnie to, że lubię twórczość tej autorki, a także opis na okładce. Początkowo myślałam, że jest to taka jakby biografia Marylin Monroe. Jednak nie jest to jej biografia. Jest to napisane na początku książki. Trochę mnie to rozczarowało, bo lubię czytać życiorysy, a przy okazji myślałam, że dowiem się czegoś o tej aktorce, bo przyznam, że nie widziałam ani jednego filmu z jej udziałem. Nie znaczy to jednak, że nie słyszałam o Marylin Monroe. Zdarza się tak, że wiemy o kimś, mimo że nie oglądaliśmy serialu czy filmu z danym aktorem lub aktorką.
Nie zniechęciło mnie to jednak do przeczytania tej książki. Lektura łatwa nie jest, a jeszcze ma bardzo dużą ilość stron. Dlatego w jeden ani dwa wieczory nie da się tego przeczytać. Ja to czytałam około trzech tygodni. Postać głównej bohaterki – Normy Jeane jest świetnie przedstawiona, taki jakby portret psychologiczny. Bardzo dobrze się to czyta. Norma nie miała łatwego życia, jak większość bohaterek dzieł Joyce Carol Oates i to między innymi cenię w jej twórczości. Opisane jest jej życie, które jak wspomniałam łatwe nie jest. Warto przeczytać i dowiedzieć się co i jak. Powinna to być lektura obowiązkowa w szkołach (liceach i innych ponadpodstawowych szkołach, bo młodsze osoby są za młode moim zdaniem na tego typu lektury), a nawet nie tylko ta, ale też inne książki tej autorki.

Zakończenie smutne, ale nie ma to większego znaczenia, bo całość jest super. Polecam każdemu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisa Scottoline "Krok w Krok za Mary"

Lisa ScottolineKrok w krok za Mary”
Ilość stron: 328 To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Pozostałe to: „Spójrz mi w oczy” recenzja tu „Trudna prawda”recenzja tu „Nie odchodź”recenzja tu

Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tej pisarki.
„Krok w krok za Mary” jest zaskakująco jak na twórczość Lisy Scottoline... nudne. Ledwo doczytałam do końca. Treść stanowi głównie obawa tytułowej Mary, której wydaje się, że ktoś ją śledzi. Jest to oczywiście prawda. Zostaje ona wyjaśniona w nieco już ciekawszym zakończeniu. Przedstawione są także różne procesy sądowe, a także losy najlepszej przyjaciółki Mary – Judy. Potem postanawiają otworzyć własną mała kancelarię.
Być może gdyby dzieło miało mniej stron byłoby lepsze. Polecam fanom pisarki, ale jak ktoś nie czytał żadnej pozycji to lepiej zacząć od tych, które wymieniłam wcześniej.
Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Agnieszka Sikorska Celejewska "Wszystkie moje marzenia"

Agnieszka Sikorska CelejewskaWszystkie moje marzenia”
Ilość stron: 192 To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsza to „Smak lata” recenzja tu, która nie za bardzo mi się podobała. Cała seria była w promocyjnej cenie. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Czyta się o wiele lepiej niż poprzednie dzieło. Tu jest sensowna fabuła. Są trzy bohaterki – Dorota, Jagoda, Anka. Przedstawione są ich różne losy. Nie brakuje wątku przyjaźni, romansów, pisania, szkolnych. Polecam każdemu.

Książki Agnieszki Sikorskiej Celejewskiej jakie posiadam: