Przejdź do głównej zawartości

Stephen King "Przebudzenie"


Stephen King
Przebudzenie”

Ilość stron: 397
To czwarta książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Nie jest to horror i dlatego dobrze mi się to czytało. Wiele dzieje się na kartkach tej powieści. Bohaterami są muzyk o imieniu Jamie. Jest przedstawione jego życie od dziecinnych lat.
Kolejna postacią jest pastor, a potem już kto inny. Wątku typowo religijnego tu nie ma, więc nie trzeba się obawiać, że będzie nudno.

„Przebudzenie” to świetna lektura, którą polecam każdemu.  


Ciekawe cytaty:
Pod co najmniej jednym względem nasze życie naprawdę jest jak film.” (str 9)
Pamiętaj, żeby nie tylko być uczennicą pierwszej klasy, ale i pierwszej klasy uczennicą” (str 22
Mamy jakie takie pojęcie o tym, jak działa, ale wiedzieć, jak coś działa, a wiedzieć, co to jest, to dwie zupełnie różne sprawy.” (str 26)
Pisanie jednak czynność wspaniała i straszliwa zarazem. Otwiera dostęp do pokładów pamięci, które dotąd pozostawały w ukryciu.” (str 32)
Ktokolwiek twierdzi, że bogaci są inni, jest w błędzie.” (str 43) 
...ludzie chcą zawsze znać przyczynę nieszczęść, które ich spotykają. A czasem jej nie ma. (str 81
W filmach najbardziej urzeka mnie to, jak płynnie przemija w nich czas. Bohater zaczyna jako typowy gamoniowaty nastolatek bez przyjaciół bez pieniędzy, z beznadziejnymi rodzicami – i nagle zmienia się w Brada Pitta z najlepszych lat. Jedyne co oddziela gamonia od boga to plansza o treści 14 LAT PÓŹNIEJ.” (str 133)
Muzyka jest ważna. Literatura przemija, programy telewizyjne przemijają i dam głowę, że nie potrafiłbyś powiedzieć, co dwa lata temu oglądałeś w kinie. Ale muzyka trwa. Nawet pop. Zwłaszcza pop.” (str 190)
Życie kołem się toczy i zawsze wraca do punktu wyjścia.” (str 300)
Nie jest umarłym ten, kto może spoczywać wiekami/ Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.” (str 333)
Gdyby był to romans, pewnie napisałbym coś w stylu: „Choć odmienione upływem czasu i nadszarpnięte wyniszczającą chorobą, jej piękno w swojej istocie przetrwało.”
Chciałbym móc tak napisać, ale jeśli zacznę kłamać, wszystko ,co opowiedziałem do tej pory, straci wszelką wartość.” (str 310)
Bywa, że śmierć jest naturalna, jest aktem łaski, który kładzie kres cierpieniu. Zbyt często jednak przychodzi jako skrytobójca, bezsensownie okrutny, nieznający litości.” (str 361)
Ciekawość to rzecz ludzka, straszna, ale ludzka. Bardzo ludzka.” (str 384)


Recenzje pozostałych:
stephen-king-znalezione-nie-kradzione.
/ksiazki-ktorych-nie-skonczyam-czytac ("Desperacja" Stephen King)
/stephen-king-misery.
Czytałam jeszcze "Sklepik z marzeniami", który był świetny.


Książki Stephena Kinga jakie posiadam:Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisa Scottoline "Krok w Krok za Mary"

Lisa ScottolineKrok w krok za Mary”
Ilość stron: 328 To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Pozostałe to: „Spójrz mi w oczy” recenzja tu „Trudna prawda”recenzja tu „Nie odchodź”recenzja tu

Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tej pisarki.
„Krok w krok za Mary” jest zaskakująco jak na twórczość Lisy Scottoline... nudne. Ledwo doczytałam do końca. Treść stanowi głównie obawa tytułowej Mary, której wydaje się, że ktoś ją śledzi. Jest to oczywiście prawda. Zostaje ona wyjaśniona w nieco już ciekawszym zakończeniu. Przedstawione są także różne procesy sądowe, a także losy najlepszej przyjaciółki Mary – Judy. Potem postanawiają otworzyć własną mała kancelarię.
Być może gdyby dzieło miało mniej stron byłoby lepsze. Polecam fanom pisarki, ale jak ktoś nie czytał żadnej pozycji to lepiej zacząć od tych, które wymieniłam wcześniej.
Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Agnieszka Sikorska Celejewska "Wszystkie moje marzenia"

Agnieszka Sikorska CelejewskaWszystkie moje marzenia”
Ilość stron: 192 To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsza to „Smak lata” recenzja tu, która nie za bardzo mi się podobała. Cała seria była w promocyjnej cenie. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Czyta się o wiele lepiej niż poprzednie dzieło. Tu jest sensowna fabuła. Są trzy bohaterki – Dorota, Jagoda, Anka. Przedstawione są ich różne losy. Nie brakuje wątku przyjaźni, romansów, pisania, szkolnych. Polecam każdemu.

Książki Agnieszki Sikorskiej Celejewskiej jakie posiadam: