Przejdź do głównej zawartości

Henning Mankell "Comedia infantil"
Henning Mankell
Comedia infantil”

Ilość strona: 315
To szósta książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tego pisarza.
„Comedia infantil” jest dziełem całkowicie innym od typowych kryminałów Mankella. Według mnie jest to dzieło psychologiczne skłaniające do refleksji. Podoba mi się taka odmiana, chętnie przeczytam więcej tego typu książek.
Zakończenie nie jest wesołe. Smutna jest całość.

Polecam każdemu.Ciekawe cytaty:
Domy niczym małpy wspinają się po zboczu i z każdym dniem wydaje się, że mieszka w nich coraz więcej ludzi” (str 6) 
Litery i słowa same nie przychodzą do człowieka. To człowiek musi do nich iść.” (str 15) 
Wyglądało na to, że świat teatru chyba nie może się skończyć.” (str 42) 
Ścieżka, która mi się przyśniła i która ma człowieka właściwie poprowadzić, nie może być blisko. Wszystko, co ważne, jest trudno znaleźć.” (str 88) 
Pytania trzeba zadawać wtedy, kiedy słońce może się pośmiać z ludzkiej głupoty.” (str 90) 
Bóg stworzył morze z wielką mądrością – ponieważ nie chciał, żeby ludzie wypili całą jego niebieską wodę, uczynił ją słoną.” (str 95) 
Już wcześniej się nauczył, że starsi ludzie bardzo lubią udowadniać młodym ich głupotę.” (str 128) 

Wszystkim wolno opowiadać o swoich marzeniach. Człowiek marzy, kiedy marzy, marzy też, kiedy opowiada o swoich marzeniach. To dobrze. To nie jest dobre marzenie: żeby pewnego dnia otworzyć własny bank, jeśli nawet nie umie się liczyć. To głupota.” (str 186) 
Nie jest łatwo umierać. To jedyne, czego nikt nie może nas nauczyć zawczasu.” (str 230) 
Księżyc znika, chociaż jest duży, gwiazdy świecą dalej, chociaż są małe.” (str 234) 
Morze nic nie mówi. Morze jest bezkresne, kołysze się albo leży nieruchomo. Nie możesz nic mówić, bo morze nie mówi.” (str 281)


czytałam następujące:
"nim nadejdzie mróz" - recenzja
"Biała lwica" recenzja
"O krok"
Fałszywy trop"
"Psy z Rygi"


Książki tego autora jakie posiadam:

i kolejny:

Kolekcje kryminałów Mankella


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Teresa Monika Rudzka "Bibliotekarki"

Teresa Monika RudzkaBibliotekarki”
Ilość stron: 296 To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie tytuł i opis na okładce. Treść trochę rozczarowuje i jest momentami nudna. Miałam dość po stu stronach, ale doczytałam do końca oczekując chociaż zabawnej sceny. Bohaterkami są tytułowe bibliotekarki. Rozdziały napisane z różnych punktów widzenia każdej z nich. Znajdziecie też trochę o klientach czytelni, ich zachowaniu, składaniu skarg. Niektóre z przedstawionych były według mnie strasznie absurdalne. Na przykład ta dotycząca imienia...Żywia. Ja tego nie polecam, ale każdy może sądzić inaczej.  

Ciekawe cytaty:Jeśli tyle czasu dobijasz się do tych drzwi, a one się nie otwierają, to znaczy, że tak ma być. Los daje ci wyraźny znak, że ta droga nie jest dla ciebie. Szukaj innej.” (str 34)

Stephen KIng "Joyland"

Stephen KingJoyland”
Ilość stron: 294 To szósta książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce, a także to, że lubię te mniej straszne dzieła tego pisarza. „Joyland” czyta się bardzo dobrze. Bohaterem jest student, który pracuje w lunaparku o nazwie Joyland. Są tam różnego rodzaju atrakcje dla turystów. Devin Jones rozwiązuje zagadkę popełnionego w parku morderstwa dziewczyny. Jest to interesujący wątek kryminalny. Zaciekawia od początku do końca.
Ciekawe cytaty: „Kiedy czytasz albo oglądasz kryminał, stosy trupów mogą cię nie ruszać, bo przecież najważniejsze jest to, czy zabił lokaj czy zła macocha.” (str 206) „Czasem nagrody są prawdziwe, czasem są cenne”. (str 226)


Pozostałe recenzje:
7/stephen-king-cztery-pory-roku.
/stephen-king-przebudzenie.
/stephen-king-misery.
stephen-king-znalezione-nie-kradzione.
/ksiazki-ktorych-nie-skonczyam-czytac.9"Desperacja"
czytałam też "Sklepik a marzeniami"
czeka w stosiku: "Czarna bezgwiezdna n…