Przejdź do głównej zawartości

Anne Mazer, Ellen Potter "Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy"Anne Mazer
Ellen Potter
Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy.”

Ilość stron: 287 razem ze spisem treści, podziękowaniami, biografią autorek, aneksem.To pierwsza książka tych autorek jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że jest to poradnik o pisaniu, a ja bardzo lubię pisać.

W tej książce jest wyjaśnione mniej więcej jak napisać powieść albo inne dzieło z bohaterami, fabułą, różnymi wątkami itp. Porady bardzo przydatne.

Zawsze ciekawiły mnie kulisy pisania, doboru postaci, losów bohaterów, jak pisarze to robią, że wychodzą świetne lektury, albo też czasami mniej ciekawe.

Wiedza na temat pisania w tej książce jest bardzo dobrze wyjaśniona. Nie jest to wbrew pozorom lektura dla dzieci. Zależy też od wieku tych dzieci i tego czy interesują się pisaniem. Myślę, że nastolatki zainteresowane tematem chętnie by to przeczytały, ale też osoby dorosłe, które lubią pisać i np. marzą o napisaniu powieści. 

 
Ciekawe cytaty, które znalazłam w treści:
 
Nawet niezwykłe pomysły rodzą się w zwykłych miejscach.” (46)

Proces twórczy jest tajemnicą. Nigdy nie można go do końca zdefiniować ani zrozumieć.” (str 48)
 Pisanie to nie budyń w proszku. Nie wystarczy dodać wrzątku i zamieszać. To tajemniczy proces, którego nie da się przyspieszyć.” (str 201)

Styl nie jet czymś, co podnosi się z krawężnika albo znajduje na wyprzedaży pod stertą zielonych kapci.” (str 220)

Komentarze

  1. O, ciekawe, przyznaje :) Stephen King też stworzył coś tego typu, ale widzę, że tu więcej jest suchych konkretów ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz.

Zachęcam do lektury recenzji wielu ciekawych książek wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Popularne posty z tego bloga

Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Teresa Monika Rudzka "Bibliotekarki"

Teresa Monika RudzkaBibliotekarki”
Ilość stron: 296 To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie tytuł i opis na okładce. Treść trochę rozczarowuje i jest momentami nudna. Miałam dość po stu stronach, ale doczytałam do końca oczekując chociaż zabawnej sceny. Bohaterkami są tytułowe bibliotekarki. Rozdziały napisane z różnych punktów widzenia każdej z nich. Znajdziecie też trochę o klientach czytelni, ich zachowaniu, składaniu skarg. Niektóre z przedstawionych były według mnie strasznie absurdalne. Na przykład ta dotycząca imienia...Żywia. Ja tego nie polecam, ale każdy może sądzić inaczej.  

Ciekawe cytaty:Jeśli tyle czasu dobijasz się do tych drzwi, a one się nie otwierają, to znaczy, że tak ma być. Los daje ci wyraźny znak, że ta droga nie jest dla ciebie. Szukaj innej.” (str 34)

Stephen KIng "Joyland"

Stephen KingJoyland”
Ilość stron: 294 To szósta książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce, a także to, że lubię te mniej straszne dzieła tego pisarza. „Joyland” czyta się bardzo dobrze. Bohaterem jest student, który pracuje w lunaparku o nazwie Joyland. Są tam różnego rodzaju atrakcje dla turystów. Devin Jones rozwiązuje zagadkę popełnionego w parku morderstwa dziewczyny. Jest to interesujący wątek kryminalny. Zaciekawia od początku do końca.
Ciekawe cytaty: „Kiedy czytasz albo oglądasz kryminał, stosy trupów mogą cię nie ruszać, bo przecież najważniejsze jest to, czy zabił lokaj czy zła macocha.” (str 206) „Czasem nagrody są prawdziwe, czasem są cenne”. (str 226)


Pozostałe recenzje:
7/stephen-king-cztery-pory-roku.
/stephen-king-przebudzenie.
/stephen-king-misery.
stephen-king-znalezione-nie-kradzione.
/ksiazki-ktorych-nie-skonczyam-czytac.9"Desperacja"
czytałam też "Sklepik a marzeniami"
czeka w stosiku: "Czarna bezgwiezdna n…