Przejdź do głównej zawartości

Anne Mazer, Ellen Potter "Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy"Anne Mazer
Ellen Potter
Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy.”

Ilość stron: 287 razem ze spisem treści, podziękowaniami, biografią autorek, aneksem.To pierwsza książka tych autorek jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że jest to poradnik o pisaniu, a ja bardzo lubię pisać.

W tej książce jest wyjaśnione mniej więcej jak napisać powieść albo inne dzieło z bohaterami, fabułą, różnymi wątkami itp. Porady bardzo przydatne.

Zawsze ciekawiły mnie kulisy pisania, doboru postaci, losów bohaterów, jak pisarze to robią, że wychodzą świetne lektury, albo też czasami mniej ciekawe.

Wiedza na temat pisania w tej książce jest bardzo dobrze wyjaśniona. Nie jest to wbrew pozorom lektura dla dzieci. Zależy też od wieku tych dzieci i tego czy interesują się pisaniem. Myślę, że nastolatki zainteresowane tematem chętnie by to przeczytały, ale też osoby dorosłe, które lubią pisać i np. marzą o napisaniu powieści. 

 
Ciekawe cytaty, które znalazłam w treści:
 
Nawet niezwykłe pomysły rodzą się w zwykłych miejscach.” (46)

Proces twórczy jest tajemnicą. Nigdy nie można go do końca zdefiniować ani zrozumieć.” (str 48)
 Pisanie to nie budyń w proszku. Nie wystarczy dodać wrzątku i zamieszać. To tajemniczy proces, którego nie da się przyspieszyć.” (str 201)

Styl nie jet czymś, co podnosi się z krawężnika albo znajduje na wyprzedaży pod stertą zielonych kapci.” (str 220)

Komentarze

  1. O, ciekawe, przyznaje :) Stephen King też stworzył coś tego typu, ale widzę, że tu więcej jest suchych konkretów ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz.

Zachęcam do lektury recenzji wielu ciekawych książek wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Popularne posty z tego bloga

Lisa Scottoline "Krok w Krok za Mary"

Lisa ScottolineKrok w krok za Mary”
Ilość stron: 328 To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Pozostałe to: „Spójrz mi w oczy” recenzja tu „Trudna prawda”recenzja tu „Nie odchodź”recenzja tu

Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tej pisarki.
„Krok w krok za Mary” jest zaskakująco jak na twórczość Lisy Scottoline... nudne. Ledwo doczytałam do końca. Treść stanowi głównie obawa tytułowej Mary, której wydaje się, że ktoś ją śledzi. Jest to oczywiście prawda. Zostaje ona wyjaśniona w nieco już ciekawszym zakończeniu. Przedstawione są także różne procesy sądowe, a także losy najlepszej przyjaciółki Mary – Judy. Potem postanawiają otworzyć własną mała kancelarię.
Być może gdyby dzieło miało mniej stron byłoby lepsze. Polecam fanom pisarki, ale jak ktoś nie czytał żadnej pozycji to lepiej zacząć od tych, które wymieniłam wcześniej.
Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Agnieszka Sikorska Celejewska "Wszystkie moje marzenia"

Agnieszka Sikorska CelejewskaWszystkie moje marzenia”
Ilość stron: 192 To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsza to „Smak lata” recenzja tu, która nie za bardzo mi się podobała. Cała seria była w promocyjnej cenie. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Czyta się o wiele lepiej niż poprzednie dzieło. Tu jest sensowna fabuła. Są trzy bohaterki – Dorota, Jagoda, Anka. Przedstawione są ich różne losy. Nie brakuje wątku przyjaźni, romansów, pisania, szkolnych. Polecam każdemu.

Książki Agnieszki Sikorskiej Celejewskiej jakie posiadam: