Eric Emmanuel Schmitt "Kobieta w lustrze"
Eric Emmanuel Schmitt
Kobieta w lustrze”


Ilość stron: 457
To druga książka tego autora jaką przeczytałam. Pierwsza to „Przypadek Adolfa H”. „Kobieta w lustrze” występują trzy bohaterki: Anna, Anny i Hanna. Każda z nich jest narratorem innej historii. Mi najbardziej podobały się losy Anny (nie Anny tylko Anna, bo w tej książce są dwie bohaterki o tym imieniu – Anny i Anna, ale „Anny” nie jest literówką, bo tak autor napisał). Anna nie miała takiego planu na życie jak inne kobiety – nie chciała wychodzić za mąż, ani mieć dzieci. I to było ciekawe, bo w naszym kraju większość kobiet myśli kompletnie inaczej. I takie też są losy bohaterek większości książek z gatunku romans czy powieść. Ja osobiście takich książek nie czytam. Dlatego właśnie „Kobieta w lustrze” nie jest książką masową, dla każdego. Jak mówiła Bridget Jones „szczęśliwe mężatki” nie będą zachwycone treścią. Jednak być może się mylę, więc polecam każdemu kto ma ochotę przeczytać dobrą powieść. Oprócz Anny i Anna jest też Hanna, która męża ma, ale potem jej losy są zupełnie inne. Losy trzech bohaterek pod koniec książki w pewnym sensie się łączą. Szczegółów nie zdradzę, przeczytacie je sami. Ja na pewno przeczytam więcej książek tego autora, bo są świetne.


Dzban do którego wkłada się kwiaty, nie wie, jak wygląda bukiet” (str 188)

Większość ludzi przez całe życie wielokrotnie popełnia te same błędy” (197)

Po co wynaleziono kino? Aby wmówić ludziom, że życie ma postać opowieści. Aby móc utrzymywać, że wśród bezładnych wydarzeń, które znosimy, jest początek , środek i koniec.” (str 222)

...”mam trzy suknie wieczorowe: brzydką, szkaradną i okropną” (str 286)

Baśnie urywają się na progu sypialni, zatrzaskują drzwi, gdy kochankowie idą do łóżka. „Żyli szczęśliwie i mieli dużo dzieci”. Cóż, trochę lakoniczne jak na opis całego życia...” (str 304)

Słowa nie ograniczają się do samych słów, bo każde z nich ma sens wyłącznie w połączeniu z innymi. Jaki z tego wniosek? Słowa nie są nasza własnością, lecz biorą się z koncepcji, którą wyrażają, i są zawsze solidarne, niczym żołnierze w armii. Wśród nich nie ma strzelców wyborowych. Liczy się tylko cały oddział” (str 421)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przeczytane w sierpniu 2017

Przeczytane w maju 2018

Lne maj czerwiec 2018