Przejdź do głównej zawartości

Eric Emmanuel Schmitt "Kobieta w lustrze"
Eric Emmanuel Schmitt
Kobieta w lustrze”


Ilość stron: 457
To druga książka tego autora jaką przeczytałam. Pierwsza to „Przypadek Adolfa H”. „Kobieta w lustrze” występują trzy bohaterki: Anna, Anny i Hanna. Każda z nich jest narratorem innej historii. Mi najbardziej podobały się losy Anny (nie Anny tylko Anna, bo w tej książce są dwie bohaterki o tym imieniu – Anny i Anna, ale „Anny” nie jest literówką, bo tak autor napisał). Anna nie miała takiego planu na życie jak inne kobiety – nie chciała wychodzić za mąż, ani mieć dzieci. I to było ciekawe, bo w naszym kraju większość kobiet myśli kompletnie inaczej. I takie też są losy bohaterek większości książek z gatunku romans czy powieść. Ja osobiście takich książek nie czytam. Dlatego właśnie „Kobieta w lustrze” nie jest książką masową, dla każdego. Jak mówiła Bridget Jones „szczęśliwe mężatki” nie będą zachwycone treścią. Jednak być może się mylę, więc polecam każdemu kto ma ochotę przeczytać dobrą powieść. Oprócz Anny i Anna jest też Hanna, która męża ma, ale potem jej losy są zupełnie inne. Losy trzech bohaterek pod koniec książki w pewnym sensie się łączą. Szczegółów nie zdradzę, przeczytacie je sami. Ja na pewno przeczytam więcej książek tego autora, bo są świetne.


Dzban do którego wkłada się kwiaty, nie wie, jak wygląda bukiet” (str 188)

Większość ludzi przez całe życie wielokrotnie popełnia te same błędy” (197)

Po co wynaleziono kino? Aby wmówić ludziom, że życie ma postać opowieści. Aby móc utrzymywać, że wśród bezładnych wydarzeń, które znosimy, jest początek , środek i koniec.” (str 222)

...”mam trzy suknie wieczorowe: brzydką, szkaradną i okropną” (str 286)

Baśnie urywają się na progu sypialni, zatrzaskują drzwi, gdy kochankowie idą do łóżka. „Żyli szczęśliwie i mieli dużo dzieci”. Cóż, trochę lakoniczne jak na opis całego życia...” (str 304)

Słowa nie ograniczają się do samych słów, bo każde z nich ma sens wyłącznie w połączeniu z innymi. Jaki z tego wniosek? Słowa nie są nasza własnością, lecz biorą się z koncepcji, którą wyrażają, i są zawsze solidarne, niczym żołnierze w armii. Wśród nich nie ma strzelców wyborowych. Liczy się tylko cały oddział” (str 421)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lisa Scottoline "Krok w Krok za Mary"

Lisa ScottolineKrok w krok za Mary”
Ilość stron: 328 To czwarta książka tej autorki jaką przeczytałam. Pozostałe to: „Spójrz mi w oczy” recenzja tu „Trudna prawda”recenzja tu „Nie odchodź”recenzja tu

Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że lubię twórczość tej pisarki.
„Krok w krok za Mary” jest zaskakująco jak na twórczość Lisy Scottoline... nudne. Ledwo doczytałam do końca. Treść stanowi głównie obawa tytułowej Mary, której wydaje się, że ktoś ją śledzi. Jest to oczywiście prawda. Zostaje ona wyjaśniona w nieco już ciekawszym zakończeniu. Przedstawione są także różne procesy sądowe, a także losy najlepszej przyjaciółki Mary – Judy. Potem postanawiają otworzyć własną mała kancelarię.
Być może gdyby dzieło miało mniej stron byłoby lepsze. Polecam fanom pisarki, ale jak ktoś nie czytał żadnej pozycji to lepiej zacząć od tych, które wymieniłam wcześniej.
Marta Guzowska "Wszyscy ludzie przez cały czas"

Marta GuzowskaWszyscy ludzie przez cały czas”
Ilość stron: 398 To trzecia książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie. „Wszyscy ludzie przez cały czas” czyta się bardzo dobrze. Nie ma nudnych momentów. Bohaterowie pracują na wykopaliskach archeologicznych. Jest wątek kryminalny w którym mordercą okazuje się...Policjant. Jak to się stało i dlaczego będziecie musieli przeczytać sami. Na pewno przeczytam jeszcze inne dzieła tej autorki. Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:Możesz oszukać wszystkich przez jakiś czas albo kilka osób przez cały czas, ale nie zdołasz oszukiwać wszystkich ludzi przez cały czas.” (str 88)Upierdliwcy dzielą się z grubsza na dwa typy: upierdliwców aktywnych i pasywnych”. (str 256)Cechą charakterystyczną upierdliwca, czy to aktywnego czy pasywnego, jest fakt, że nie przestaje.” (str 258) -„Wszystko w porządku? Na to pytanie nie ma dobrej, logicznej odpowiedzi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zbadać …

Agnieszka Sikorska Celejewska "Wszystkie moje marzenia"

Agnieszka Sikorska CelejewskaWszystkie moje marzenia”
Ilość stron: 192 To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsza to „Smak lata” recenzja tu, która nie za bardzo mi się podobała. Cała seria była w promocyjnej cenie. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce.
Czyta się o wiele lepiej niż poprzednie dzieło. Tu jest sensowna fabuła. Są trzy bohaterki – Dorota, Jagoda, Anka. Przedstawione są ich różne losy. Nie brakuje wątku przyjaźni, romansów, pisania, szkolnych. Polecam każdemu.

Książki Agnieszki Sikorskiej Celejewskiej jakie posiadam: